Twardzielki z Jeju.


Jedna z nich stała przy swoim skuterze. Niepozorna, w czarnym, mokrym kombinezonie, z workiem na plecach. Dla niej to nie jest koniec pracy, teraz zawiezie swoje morskie skarby na targ, albo do zaprzyjaźnionej restauracji. A może rozłoży swój majdan na jednym z bazaltowych wybrzeży? Kobiety morza. Haenyeo. Henio:)Haenyeo spotkacie tylko na Jeju. Kobiety- nurki. Niezłomne, odważne, twarde kobiety morza. Nurkują do 20 metrów, bez butli, na bezdechu. Nurkują łowiąc skarby, które morze daje człowiekowi. To zawód trudny, niebezpieczny. Nie dla każdego. Jeszcze w latach 70-tych było ich około 14 tysięcy, teraz tylko 2,5 tyś. i liczba ciągle się zmniejsza. Haenyeo wiekowo też zadziwiają. Prawie 98% kobiet morza przekroczyło 50 lat. Najstarsza ma podobno 90 lat i nadal nurkuje. To prawdziwe twarde sztuki.

Praca haenyeo wymaga odwagi i siły. Nie tylko fizycznej, ale też psychicznej. Możecie wyobrazić siebie w tej roli? 12 dni w miesiącu. Nurkujecie przez 5 godzin, a potem wsiadacie jeszcze mokre na swój skuter z 30 kg na plechach i jedziecie sprzedawać to co złowiłyście? I jak? Udało się? Ja, jakoś nie potrafię.
Nie potrafią też młode kobiety z Jeju. Pomimo dość dobrych zarobków, które zarabiają haenyeo dziewczyny wolą pracować w łatwiejszych warunkach. I chyba trudno się im dziwić. Nie dziwię się też rządowi, który chce zachować haenyeo i ich prace. Chcą wpisać haenyeo na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Haenyeo to moje osobiste bohaterki, prawdziwe wonder woman, twardzielki. Nieważne jak się je nazwie, są do bólu prawdziwe. Jedyne. Niepowtarzalne.

You may also like

LEAVE A COMMENT

Słów kilka o nas

IgiTravel czyli kto?

IgiTravel czyli kto?

Nasz rok kalendarzowy składa się z kilku wypraw i całej reszty, którą trzeba opanować przy trójce dzieci. Igor- lat 9. Znaki szczególne- nie zawsze ułożona, blond czupryna oraz szczupła sylwetka ciała ( pewnie od ciągłego ruchu-skakania, kopania piłki, wchodzenia na wszelkiego rodzaju przeszkody). Tymon- 3 latka skończy w grudniu. Tak jak Jego starszy brat, nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu dłużej niż 30 sekund. Niedawno do naszej ekipy dołączyła "niespodzianka" przywieziona z wakacyjnej wyprawy do Indonezji- Maksio. Urodził się 16 marca 2018 r. i rośnie jak na drożdżach:). Agnieszka i Jarek- staramy się ogarnąć całe to szaleństwo:)

Fanpage

Newsletter

Contact Us

Jesteśmy bardzo ciekawi, Kto znajduje się po drugiej stronie ekranu. Masz do nas pytanie, jesteś ciekawy dokąd zmierzamy? Może chciałbyś spotkać się z nami? Zapraszamy do kontaktu. Będzie nam bardzo, bardzo miło.

Bydgoszcz

+48504078916

IgiTravel na FB

Archwium

Masz chwilę, zobaczyć co u nas?