„Carol” – walka o siebie.


O tym, że piątek to z reguły bodaj najbardziej wyczekiwany dzień tygodnia nikogo chyba przekonywać nie trzeba:).  Piątek to nie tylko weekendu początek 🙂 Wszak dla każdego szanującego się kinomana to przede wszystkim kolejne premiery 🙂

 Marcowe premiery

„Carol” (reż. Todd Haynes) z rewelacyjną Cate Blanchett (jako Carol Aird) i Rooney Mara (jako Therese Belivet- nagrodzona za tę rolę na festiwalu w |Cannes w 2015 roku) w rolach głównych to jeden z nich. Film jest adaptacją powieści Patricii Highsmith pod tym samym tytułem.

Trudna miłość

Akcja rozgrywa sie w Ameryce w latach pięćdziesiątych i dotyczy miłosnej relacji pomiędzy tytułową Carol (Blanchett)- bogatą, elegancką, dojrzałą mężatką z przedmieść Nowego Jorku w trakcie rozwodu i młodziutką Therese (Mara)- sprzedawczynią z domu towarowego, która ulega fascynacji jedną ze swoich klientek (Blanchett). Właściwie należałoby mówić o miłosnym trójkącie, gdyż jest i w tym „zestawieniu” obsesyjnie zazdrosny mąż Carol, próbujący za wszelką cenę zatrzymać żonę przy sobie i kompletnie nieakceptujący jej homoseksualnej natury.

Elegancki, klimatyczny, piękny

Film gatunkowo jest definiowany jako melodramat/ (dramat/romans), jednak  nie należy go kojarzyć z typowo łzawą historią w stylu co niektórych melodramatów. Przede wszystkim „Carol” to film elegancki, z pięknymi zdjęciami (nota bene ich autorem jest Ed Lachman laureat głównej nagrody- Złotej Żaby na 23. Festiwalu Camerimage w Bydgoszczy w 2015 roku), wspaniałymi kostiumami (w tej kategorii film był nominowany do Oscara) i wnętrzami, które bardzo wiernie oddają klimat tamtych lat.

 Walka o siebie

Nowy Jork, lata 50-te to czas społecznych nakazów, zakazów, konwenansów i tabu, czas, w którym niewątpliwie osobom homoseksualnym nie żyło się łatwo. Powszechne potępienie, dezaprobata społeczeństwa i niejednokrotnie też alienacja stanowiły cenę jaką musiały płacić za swe uczucie. Jednak Carol, w pełni świadoma konsekwencji podążania za własnymi pragnieniami, potrzebami i głosem serca nie rezygnuje z walki o związek z Therese, a tym samym z walki o siebie, co w tamtych czasach stanowiło zapewne przejaw ogromnej odwagi.

Emocjonalny melodramat

Film ogląda się bardzo przyjemnie, a samo zakończenie, którego oczywiście zdradzać nie zamierzam, mimo zawirowań i zwrotów akcji można zdecydowanie określić jako optymistyczne, więc totalnych przeciwników melodramatów pośpiesznie uspokajam:)

„Carol” to film o emocjach, ale także emocje wywołujący. No i rewelacyjnie zagrany (zwłaszcza przez C. Blanchett). Dla każdego szanującego się fana X muzy absolutny must see 🙂

Więc jeśli już za Wami „zjawy”, „pokoje”, „spotlight(y)” to na „Carol” nadszedł czas 😉 Jeśli zaś nie…. hmmm… to chyba macie sporo do nadrobienia :)))

Pozdro z tego miejsca dla wszystkich kinofilów 🙂

 

P.S od IgiTravel

To debiut Justyny Lewińskiej na łamach „Filmobrania”. To nowy pomysł na kolejną kategorię naszego bloga. Pomyślałam sobie, że warto pisać o wszystkich tych filmach, na które wspólnie chodzimy od prawie 8 lat. W końcu nasze weekendowe wypady do kina czy letnie do Kazimierza stały się już nieodzowną częścią naszego życia. Bez nich nie da rady i już! A ile zadziało się często przed lub po filmie! Ech… To pomysł na osobny wpis ( choćby to, że po „Rewersie” 28.11.2009 roku odeszły mi wody i kilka godzin później pojawił się na świecie Igi)…

 

Nowy Jork- pokazany w „Carol” jest elegancki, pełen wigoru, życia i klasy. Modnych knajpek, wyrafinowanych wnętrz i pięknych kobiet. Jest tętniącą życiem metropolią, z artystyczną bohemą lat 50tych.

A taki NY zapamiętałam z naszego wyjazdu do Big Apple…

NY3NY4Nowy3NY6Nowy1Nowy4Nowy2Nowy6NY1NY5

Tagi: ,

LEAVE A COMMENT

Słów kilka o nas

IgiTravel czyli kto?

IgiTravel czyli kto?

Nasz rok kalendarzowy składa się z kilku wypraw i całej reszty, którą trzeba opanować przy trójce dzieci. Igor- lat 9. Znaki szczególne- nie zawsze ułożona, blond czupryna oraz szczupła sylwetka ciała ( pewnie od ciągłego ruchu-skakania, kopania piłki, wchodzenia na wszelkiego rodzaju przeszkody). Tymon- 3 latka skończy w grudniu. Tak jak Jego starszy brat, nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu dłużej niż 30 sekund. Niedawno do naszej ekipy dołączyła "niespodzianka" przywieziona z wakacyjnej wyprawy do Indonezji- Maksio. Urodził się 16 marca 2018 r. i rośnie jak na drożdżach:). Agnieszka i Jarek- staramy się ogarnąć całe to szaleństwo:)

Fanpage

Newsletter

Contact Us

Jesteśmy bardzo ciekawi, Kto znajduje się po drugiej stronie ekranu. Masz do nas pytanie, jesteś ciekawy dokąd zmierzamy? Może chciałbyś spotkać się z nami? Zapraszamy do kontaktu. Będzie nam bardzo, bardzo miło.

Bydgoszcz

+48504078916

IgiTravel na FB

Archwium

Masz chwilę, zobaczyć co u nas?