Chłodnym okiem o słonecznym Izraelu


izrael15

Kiedy wyjeżdżam, nie mam jakiś wielkich oczekiwań tzn. staram się chłonąć dane miejsce takim jakim ono jest. Z jego mieszkańcami, zapachami, dziwnymi zakamarkami, tłokiem, słońcem, hałasem czy ciszą ” że aż boli”. Tak też było z Izraelem.

 

izrael6

Jerozolima, niestety zawiodła. Stała się bezwolnym więźniem wielowiekowej historii, z której nie jest w stanie się wyzwolić. Chyba nie pozostaje nic innego, jak tylko pogodzić się z tym i płynąć z prądem tłumu turystów. Aby pobyt okazał się w miarę znośny proponuję nie odwiedzać Jerozolimy w piątek. Nocleg w Izraelu to szaleństwo cenowe. My spaliśmy w The Jerusalem Hostel (cena standardowa, około 350 zł za dwójkę, bez żadnych luksusów)-jedynym plusem (jakże jednak istotnym) było jego położenie, w samym centrum na ulicy Jaffa Road, przy placu Zion. Blisko do Starego Miasta ( jakieś 15 minut pieszo), przystanek tramwajowy tuż obok, knajpki i bary też:) To by było na tyle, jeśli chodzi o jego walory. No, może jeszcze to, że nasz pokój miał mały balkonik z widokiem na główną ulicę, z czego Igorek był bardzo zadowolony.

izrael9

Betlejem, już teraz wiemy jak tam się dostać:). Samochód- ( jeśli masz wynajęty, wypożyczalnia raczej nie pozwoli na wjazd do Palestyny), zostawiasz go po stronie izraelskiej, przechodzisz przez granicę ( to robi wrażenie- zasieki, wysoki mur, wąskie przejście, które nie wiadomo gdzie prowadzi). Po stronie palestyńskiej czekają na Ciebie już usłużni taksówkarze, więc nie ma problemu z dostaniem się do Betlejem. Płaci się około 30 szekli w jedną stronę ( oczywiście można mniej lub więcej zależy jak uda się wytargować).

 

izrael8

Tak jak w Jerozolimie do Grobu Pańskiego, tak i w Betlejem do miejsca narodzin Jezusa w  Bazylice Narodzenia Pańskiego czeka się w długiej kolejce. Tutaj bardzo przydaje się mały chłopczyk najlepiej taki, którego jeszcze całkiem łatwo trzymać na rękach ( jest szansa, że ktoś się nad wami zlituje i wpuści innym „szybszym” wejściem). Niestety, nawet tutaj są liczą się znajomości z tutejszym „security guy”.

izrael4

Tak na prawdę sama przyjemność poznawania Izraela zaczyna się po Jerozolimie i Betlejem…

Starożytne miasto portowe Akka, Wzgórza Golan z winnicami, Tel Awiw ( to już osobna historia- totalnie nas zauroczył z jego starym portem, promenadą, szerokimi plażami), starożytna twierdza żydowska Masada, położona na szczycie samotnego płaskowyżu nad Morzem Martwym. Dotarliśmy na sam koniec południowego Izraela do Ejlat, które jest niesamowicie położone- leży w południowej części pustyni Negew, nad zatoką Akaba ( Morze Czerwone), graniczy z egipską wsią Taba i jordańskim miastem portowym Akaba.

izrael1

Dla tych, którzy planują wyjazd do Izraela:

noclegi- w większości przypadków w schronisku ( przyzwoity pokój dwuosobowy, z łazienką, TV, klimatyzacją, ręcznikami i śniadaniem) to koszt około 300 zł. Izrael ma bardzo dużo schronisk- polecam nowe, klimatyczne schronisko ( z akweduktem w środku!) w Akka.

IMG_2192_resize

ceny żywności- niestety, tutaj też nie jest tanio. Jeśli  jeść tylko hummus z pitą lub falafel będzie znośnie. Jeśli macie dość i chcecie zjeść np. sałatkę lub makaron to już koszt około 60 zł od osoby ( fakt, porcje są ogromne, wszystko świeże i bardzo smaczne).

paliwo- benzyna 95 około 8 zł;  sok jabłkowy 1 litr około 16 zł, woda 9 zł. No wszystko przynajmniej 3-4 razy droższe…:(

drogi- są świetne, choć nie można tego powiedzieć o kierowcach ( nerwowi, nadużywają klaksonu, nie wiadomo dlaczego:).

pogoda w marcu – idealna na zwiedzanie i podróże po Izraelu, na północy jest chłodniej około 20 stopni, na południu jednak już bardzo ciepło- strach pomyśleć, co się dzieje latem…

izrael10

mieszkańcy- często spotykaliśmy się z osobami, które miały pochodzenie polskie ( cały czas przypominało nam to, jak zawiłe losy doświadczyli ). Bardzo mili, uśmiechnięci, otwarci.

 

izrael 2

 

 

 

 

Tagi: , ,

You may also like

LEAVE A COMMENT

Słów kilka o nas

IgiTravel czyli kto?

IgiTravel czyli kto?

Nasz rok kalendarzowy składa się z kilku wypraw i całej reszty, którą trzeba opanować przy trójce dzieci. Igor- lat 9. Znaki szczególne- nie zawsze ułożona, blond czupryna oraz szczupła sylwetka ciała ( pewnie od ciągłego ruchu-skakania, kopania piłki, wchodzenia na wszelkiego rodzaju przeszkody). Tymon- 3 latka skończy w grudniu. Tak jak Jego starszy brat, nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu dłużej niż 30 sekund. Niedawno do naszej ekipy dołączyła "niespodzianka" przywieziona z wakacyjnej wyprawy do Indonezji- Maksio. Urodził się 16 marca 2018 r. i rośnie jak na drożdżach:). Agnieszka i Jarek- staramy się ogarnąć całe to szaleństwo:)

Fanpage

Newsletter

Contact Us

Jesteśmy bardzo ciekawi, Kto znajduje się po drugiej stronie ekranu. Masz do nas pytanie, jesteś ciekawy dokąd zmierzamy? Może chciałbyś spotkać się z nami? Zapraszamy do kontaktu. Będzie nam bardzo, bardzo miło.

Bydgoszcz

+48504078916

IgiTravel na FB

Archwium

Masz chwilę, zobaczyć co u nas?